Przedszkole Samorządowe Nr 22
SERDECZNIE WITA "PRZEDSZKOLE POD ŚWIERKAMI" Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną internetową . MOTTO PRZEDSZKOLA: "Nauczyciele, dzieci i rodzice są nićmi jednego kłębka, które powinny łączyć się w harmonijnym splocie" C. Freinet

Let’scelebratePancake Day

Scenariusz uroczystości przedszkolnej ,,Pancake Day”

Opracowanie: mgr Katarzyna Kowalczyk

Temat zajęć: Let’scelebratePancake Day

Cele ogólne:

- Powtórzenie podstawowych  nazw kolorów w języku angielskim.

- Rozwijanie zainteresowań kulturą angielską

- Kształcenie umiejętności uważnego słuchania w języku angielskim.

- Wzbogacanie wiedzy o tradycjach, obrzędach naszego kraju i krajów

anglojęzycznych

- Wdrażanie do udziału w zabawach muzyczno-rytmicznych przy piosenkach

- Wdrażanie do kodowania

- Poznanie tradycji i zwyczajów związanych z ShroveTuesday w Wielkiej

Brytanii

- Rozwijanie w dzieciach postawy ciekawości, otwartości i tolerancji wobec

innych kultur

- Zapoznanie dzieci z brytyjskim świętem Pancake Day

- Tworzenie przyjaznej atmosfery w przedszkolu

Cele szczegółowe:

Dziecko:

– z uwagą słucha nauczyciela w języku angielskim;

– chętnie uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych, śpiewa piosenki

w języku angielskim;

– ćwiczy sprawność narządów mowy w języku angielskim;

– zna nazwy kolorów w języku angielskim;

- ćwiczy pamięć wzrokową;

- ćwiczy umiejętność kodowania za pomocą kart obrazkowych;

- uczy się otwartości na inne kultury;

- poznaje nowe słownictwo dotyczące ,,Pancake Day”;

- potrafi wymienić różnice między Tłustym Czwartkiem a Pancake Day;

- potrafi wymienić składniki potrzebne do zrobienia naleśnika;

- potrafi złożyć naleśnik na jeden z trzech sposobów.

Formy pracy:

- zespołowa, indywidualna

Metody pracy:

- metoda zadań stawianych dziecku;

- metoda TPR ( Total PhysicalResponse)- odpowiadania całym ciałem;

- metoda słowna;

- metoda pokazowa.

Środki dydaktyczne:

- film ,,Pancakecelebration”; nagranie: ,, Pieczenie ciasta”, ,,Ja lubię dżem”, ,,Chocolate”; dżem; masło czekoladowe; miód; kolorowe kółka wycięte z papieru; karty do sudoku: dżem, miód, masło czekoladowe; kolorowe kartoniki MKJ.

Przebieg zajęcia:

1. Wprowadzenie w tematykę uroczystości, piosenka ,,Hello song”

2. Oglądanie filmu przedstawiającego obchody Pancake Day w Anglii. Wysłuchanie tradycyjnej folkowej muzyki angielskiej. Zapoznanie ze znaczeniem i wymową słów: pancake, day, celebrate.

3. Wspólne porównywanie ,, Tłustego Czwartku” z ,,Pancake Day”, podobieństwa i różnice.

4. Zabawa ruchowa przy muzyce ,,Pieczenie ciasta”, wymienianie składników potrzebnych do zrobienia ciasta naleśnikowego połączone z nazywaniem ich w języku angielskim.

5. Rozpoznawanie smaków i nazywanie ich w języku angielskim. Dzieci mają w miseczkach: miód, dżem i masło czekoladowe. Zadanie polega na odgadnięciu z zamkniętymi oczami co to za smak. Gdy dziecko wymienia odgadnięty smak nauczyciel w tym czasie nazywa go w języku angielskim: dżem- jam, miód- honey, masło czekoladowe- chocolatebutter.

6. Układanie sudoku. Każda z grup przedszkolnych otrzymuje zadanie, by na kartonikach w jednym kolorze ułożyć własne sudoku. Dzieci nazywają w języku angielskim jaki kolor kartoników mają, a układając sudoku próbują wymieniać angielskie nazwy: jam, honey, chocolatebutter.

7. Zabawa ruchowa ,,Pancakegym” przy piosence ,,Ja lubię dżem” połączona z nauką składania naleśników. Na przerwę w muzyce, nauczyciel pokazuje jeden z trzech sposobów składania naleśnika, a dzieci próbują zrobić to samo na otrzymanych kolorowych kółkach, następnie wszyscy tańczą ze swoimi naleśnikami.

8. Zabawa przy piosence ,,Chocolate”, wszyscy wspólnie naśladują ruchy pokazywane przez nauczyciela.

9. Samodzielne nafaszerowanie w grupach swoich naleśników przygotowanych przez panie kucharki. Każde dziecko ma do wyboru: dżem, miód, masło czekoladowe, jeżeli wybierze któryś składnik musi wypowiedzieć zwrot grzecznościowy:

,,I wouldlike…np. jam”.

10.Zakończenie uroczystości degustacją własnoręcznie nafaszerowanych naleśników.